Pilskie Muzeum Wojskowe powstaje z inicjatywy pasjonatów historii wojskowości, należących do Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego (do 29.11.2017 Stowarzyszenia Przedmoście Piła).

  Głównym zadaniem muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii wojskowości, techniki wojskowej oraz historii militarnej miasta Piły. Zadanie to realizujemy poprzez uzupełnienie zbioru o sprzęt nierozerwalnie związany z wojskową historią naszego miasta, będący symbolem wieloletniego działania Piły, jako silnego ośrodka wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Pozyskane eksponaty: samochody ciężarowe, transportery opancerzone, wozy zabezpieczenia technicznego, czołgi tworzą kolekcję obrazującą różnorodność typów i wersji pojazdów używanych do szkolenia Żołnierzy Specjalistów Służby Czołgowo - Samochodowej w Wojsku Polskim.

Nie ograniczamy się tylko do pilskiej szkoły, nasza wystawa stała, pod tytułem „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo-Samochodowej”, przybliża zwiedzającym Polskie Tradycje Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, których początki sięgają 1918 roku.

W muzeum kultywujemy również tradycje Lotników Szturmowców, w Pile po II wojnie stacjonowały, aż dwa pułki wyposażone w odrzutowe samoloty szturmowe.

 Naszym najcenniejszym eksponatem jest samolot Su-22M4 zwany popularnie Tygryskiem, od którego zaczęła się nasza przygoda z muzealnictwem wojskowym.

Piła to nie tylko lotnictwo szturmowe, podczas I wojny światowej w zakładach Albatrosa (Ostdeutsche Albatros Werke GmbH Schneidemuhl) produkowano samoloty myśliwskie, ponad 60 nich trafiło do polskiego lotnictwa. Na tych samolotach z szachownicami na skrzydłach walczyli polscy piloci i o tym w oryginalnym schronohangarze na pilskim lotnisku przypomina nasza wystawa stała zatytułowana:„Poznaj 100. - letnią historię pilskiego lotniska” . Połączenie historii miasta i polskich skrzydeł to jest to, o czym chcemy pamiętać i przypominać.

Aktualnie jesteśmy w trakcie zmiany lokalizacji muzeum w obrębie pilskiego lotniska, teraz będziemy mieli do dyspozycji 9 schronohangarów (obecnie 6), teren przeznaczony na pokazy dynamiczne sprzętu „AUTODROM” (tak nazywano poligon WOSS) oraz podziemny schron USD (Ubezpieczone Stanowisko Dowodzenia), gdzie zamierzamy utworzyć ekspozycję poświęconą zimnej wojnie. Kolejne schronohangary przeznaczymy na organizację ekspozycji tematycznych dotyczących: historii artylerii, ewakuacji sprzętu, wozów dowodzenia – łączności oraz aktywną wystawę „Jak to działa” gdzie historyczny sprzęt (kadłub od czołgu T-55, silniki, przekroje) będzie dla młodych ludzi źródłem wiedzy technicznej.

Większość eksponatów Pilskiego Muzeum Wojskowego jest sprawna technicznie, taka forma prezentacji jest bardzo atrakcyjna dla zwiedzających, bezpośredni kontakt pozwala na dotarcie do młodego człowieka i zainteresowanie go techniką wojskową, a co za tym idzie historią. I to jest nasz główny cel, nasza misja:

Zainteresować historią!!!